Rövidtávú, - elsősorban anyagi - szempontok miatt, néhányan arra kényszerülnek, hogy szenet vásároljanak. Ha minden tényt figyelembe veszünk, néhány év távlatában már drágán megfizethetjük az "árát".
Sajnos a szén számos környezeti probléma forrása. A szén égetése során szén-dioxid képződik, amely üvegházhatású gáz. Az égetés során ezen kívül jelentős mennyiségű kén-dioxid jut a levegőbe, amely nemcsak a savas eső egyik alkotóeleme, hanem kénsavvá alakulva a belélegezve súlyosan károsítja az élőlények nyálkahártyáját is.
A hazai kitermelésű tőzeges barnaszén és lignit szennyezett, elégetésük során sok hamu, kén-dioxid és nitrogén-oxidok keletkezik.
A lakossági tüzelőberendezések nincsenek ellátva füstgáz-tiszítóval, ezért a közvetlen környezetre, a levegő minőségére gyakorolt káros hatása nagy!
Fajtái:
Lignit
Szerkezete erősen fás. Tüzeléstechnikai tulajdonságai rosszak, a külszíni fejtés miatt előfordulhatnak benne földdarabok, agyag, a szállítás rakodás során morzsolódik, pora nehezen tüzelhető el. Olyan barnaszén, mely 40 %-nál nagyobb bányanedvességet tartalmaz.
A lignit kályhákban történő tüzelése nemcsak az éghajlatvédelmi célokkal ellentétes, hanem jelentős egészségügyi hatásokkal rendelkezik, rendkívüli módon rontja a helyi közösségek életminőségét. Felhasználására a háztartási tüzelőberendezések alkalmatlanok!
Barnaszén
A barnaszén a fánál több szennyező anyagot tartalmaz, így elégésekor jóval több hamu és kén-dioxid keletkezik.
Feketeszén
Az előzőekhez képest magasabb fűtőérték jellemzi.
Széntüzelés hátrányai:
- fosszilis tüzelőanyag, hozzájárul a szén-dioxid kibocsátáshoz, így a klímaváltozáshoz is.
- minél rosszabb a szén minősége, annál több szennyezőanyag jut a légkörbe az égés során
- rossz minőségű szenek magas kéntartalommal rendelkeznek
- fosszilis tüzelőanyag, véges készlet áll rendelkezésre
- széntüzelés porral, illetve salakanyag felhalmozódással jár
- elpárolgó víz hatására a szén porladni kezd, a szénpor nehezen tüzelhető el.
- használata nagy kosszal, piszokkal jár.
- jobban igénybe veszi a tüzelőberendezést ami korábbi elhasználódást eredményez.